Springdales School Dhaula Kuan Third List Of Selected Candidates

Result Pre-School Admission 2017 – 18
Dhaula Kuan

List of selected candidates for admission to pre-school class 2017 – 2018 general category in alphabetical order (as per the notification of the directorate of education no. 15(172)/PSB/2016/77 DATED: 19/12/2016)

As Per Our Admission Notice For Pre-School 2017-18, 4 Vacant Seats Of The Staff Category ARE BEING CONVERTED TO GENERAL CATEGORY. THE GENERAL CATEGORY SEATS WHICH Were 64 In Number Will Now Be 64 + 4 = 68.

Number Of Seats For General Category = 64 (As Notified) + 4 Seats Vacant In The Staff Category Converted To General Category.

Number Of Seats For General Category = 68

S.NO. FORM NO NAME OF THE CHILD NAME OF THE PARENT TOTAL POINTS
100
1 DK/465 AADYA MAHENDRU SAURABH MAHENDRU 95
2 DK/1264 AAHAN VASHIST VIKAS VASHIST 60
3 DK/437 AANSHI ARYA ALPANA VATS 48
4 DK/794 AANYA KATYAL ASHISH KATYAL 68
5 DK/347 AARYA MALHOTRA VISHAL MALHOTRA 70
6 DK/1891 AASHNA SALUJA DR. BOBIN SALUJA 60
7 DK/1651 ABEER GOEL DR SHIV N GOEL 50
8 DK/415 AHAAN AGRAWAL ASHISH AGRAWAL 60
9 DK/2296 ALAYA GUPTA PUNEET GUPTA 95
10 DK/635 ARADHYA NAGPAL ROHIT NAGPAL 60
11 DK/1533 ARSHITHA P VAKISAN 48
12 DK/1805 AVNI SAXENA AAKAR SAXENA 58
13 DK/389 AVYUKT CHAWLA GAURAV CHAWLA 75
14 DK/341 AYUSHMAAN KHER TARUN KHER 85
15 DK/1620 DEVAANSH CHADHA VAIBHAV CHADHA 60
16 DK/1304 DEVANSH PATHELA TARUN PATHELA 50
17 DK/1880 DHRITI MEENA RAJESH MEENA 70
18 DK/1648 DILSHEEN KAUR SARAVPREET SINGH REKHI 70
19 DK/1771 DIVRAJ SINGH ANUJIT SINGH 50
20 DK/3 HARNOOR JAAJ PRAMEET JAAJ 70
21 DK/2113 HARNOOR KAUR NAGPAL JATINDER PAL SINGH NAGPAL 70
22 DK/853 HARVANSH SINGH HARVINDER SINGH 50
23 DK/2071 HRIDYA NAGPAL VARUN NAGPAL 48
24 DK/493 INAAYA JHINGAN SAURABH JHINGAN 58
25 DK/690 JANIYAH CHOPRA JAPJEET SINGH 80
26 DK/326 KANAV JAIN MANOJ KUMAR JAIN 60
27 DK/1909 KIARA KEDIA VINOD KUMAR KEDIA 60
28 DK/2180 KISHIKA SHARMA ANKUR SHARMA 60
29 DK/2505 LAKSHITA LALWANI KAPIL LALWANI 60
30 DK/1465 MEHER BHUTANI JATIN BHUTANI 60
31 DK/2005 MYRA VERMA HARSH VERMA 85
32 DK/860 MYRAA KAUR GURMEET SINGH 60
33 DK/1965 NAYAANSH ARORA RAJAT ARORA 58
34 DK/1814 PRANYA GULATI VARUN GULATI 68
35 DK/2236 RABANI KAUR GURJEET SINGH MADAAN 58
36 DK/169 RAJSI GUPTA AMIT GUPTA 60
37 DK/148 REET NANDA KUNAL NANDA 58
38 DK/421 RHEA BHARADWAJ MANU BHARADWAJ 48
39 DK/1 RISHAAN NAYYAR RITESH NAYYAR 60
40 DK/592 SAARA KAUSHIK AMAN KAUSHIK 70
41 DK/386 SAIRA SARIN NANAK SARIN 70
42 DK/1453 SAISHA DIWAN SANJEEV DIWAN 60
43 DK/2133 SAMARTH SINGH SAMIR KUMAR SINGH 60
44 DK/494 SARVAGYA VIJ RAMAN VIJ 60
45 DK/28 SHAURYA BLAGGANA KUNAL BLAGGANA 60
46 DK/1767 SHIVANSHI JAIN ALOK JAIN 60
47 DK/2241 SIDDHARTH MAJUMDAR GAURAV MAJUMDAR 75
48 DK/1829 SIYA KUMAR BIRAM KUMAR 70
49 DK/1177 SWARAJ TALUKDAR CHAKMA VICTOR TALUKDAR 60
50 DK/141 TVISHA BAJAJ MR. KARAN BAJAJ 58
51 DK/1670 U.S. THEJUS SARAVANA PERUMAL S 60
52 DK/789 VIDIT MEHRA VINEET MEHRA 58
53 DK/128 VIRAJ LUTHRA RAJAT LUTHRA 50
54 DK/1715 VIVAAN CHHABRA SUMEET CHHABRA 48
55 DK/312 ZENIA SINGH CAPT VICHITRA KUMAR 70

Result Of Lottery For General Category For A Tie Of 43 Points Held On 15TH March 2017 In The Presence Of The Admission Committee And Parents Of The Candidates.

S.NO. FORM NO NAME OF THE CHILD NAME OF THE PARENT DRAW POSITION
1 DK/2428 ESHANI DAS GOUTAM DAS 1
2 DK/270 IRAM SETH KHANNA AADITESHWAR SETH 2
3 DK/2463 AADYA DHANIA SACHIN DHANIA 3
4 DK/16 KASHVI GUPTA DINESH GUPTA 4
5 DK/1128 HEMAKSHI RAI SAROJ KUMAR 5
6 DK/818 DHRITI GOEL HITESH GOEL 6
7 DK/626 TANISHQA KAUR BHATIA PUNINDER SINGH BHATIA 7
8 DK/1611 AARVI SACHDEVA AKASH DEEP 8
9 DK/369 AMMIRA OHRI DHRUV OHRI 9
10 DK/1423 SEHER KAPIL SIDHARTH KAPIL 10
11 DK/313 AVANTIKA KUMAR AMAN KUMAR 11
12 DK/720 AARADHYA SETH KUNAL SETH 12
13 DK/1447 ANAAYA SHARMA UDIT SHARMA 13
14 DK/639 MEHAR CHANDA AMAN CHANDA WL-1
15 DK/1170 RAUNIKA CHAUHAN AMIT CHAUHAN WL-2
16 DK/1920 LYLA DEWAN SHIV DEWAN WL-3
17 DK/473 MEERA MALHOTRA PRASHANT VINOD MALHOTRA WL-4
18 DK/2067 SAMRIDHI KAILASH CHANADER WL-5
19 DK/1463 RIYANA GUPTA ANUJ GUPTA WL-6
20 DK/490 AKSHAYA GUPTA AKSHAY GUPTA WL-7
21 DK/2183 REHANSHI JORWAL DINESH KUMAR MEENA WL-8
22 DK/1181 TRIPTI ACHREJA AMIT ACHREJA WL-9
23 DK/2451 RIDHI TRILOK SINGH WL-10
24 DK/656 MAYRA ARORA NAVEEN ARORA WL-11
25 DK/2503 FAYZA FATIN GHINA SAQLAIN AHMAD WL-12
26 DK/74 HARGUN KAUR RANDHAWA SUKHBIR SINGH RANDHAWA WL-13
27 DK/235 ADITI KAUSHIK ABHINEET KAUSHIK WL-14
28 DK/483 AHANA SAXENA ATISH SAXENA WL-15
29 DK/2412 PAKHI KIRTY ASHISH KUMAR KIRTY WL-16
30 DK/1314 ADYA VARSHA NISAR KIZHAKKAYIL. WL-17
31 DK/1450 SANSKRITI JAYARA SANJAY SINGH JAYARA WL-18
32 DK/2330 DHRITI MALHOTRA DEEPAK MALHOTRA WL-19
33 DK/2148 PRISHA TOKAS YASHVIR SINGH WL-20
34 DK/2574 ESTHER MAIKINGAILIU PANMEI KAMIU THUAN PANMEI WL-21
35 DK/870 JASNAAZ BHASIN KAUR HARMANDIR SINGH BHASIN WL-22
36 DK/2328 PARIDHI JOSHI RAHUL JOSHI WL-23
37 DK/1032 RISHIMA CHAUHAN PARVEEN CHAUHAN WL-24
38 DK/2580 SARAH ZOE SHARMA SUNIL SHARMA WL-25
39 DK/848 ADVITA SANKRITYA INDRAJEET RAI WL-26
40 DK/1120 DHRITI VERMA NISHANT WL-27
41 DK/442 MIRAYA TOKAS AMAR TOKAS WL-28
42 DK/1045 TRISHIKA GUPTA ANKUR GUPTA WL-29
43 DK/80 MAIRAH SIKKA PUNEET SIKKA WL-30
44 DK/1126 AZALEA CHELLANI KUMAR VINAY KUMAR WL-31
45 DK/1593 PARIDHI VIDHU ROHIT VIDHU WL-32
46 DK/1118 AKSHITA BHAGAT RAJNEESH KUMAR WL-33
47 DK/2452 AALIYAH JOSEPH ANIL JOSEPH WL-34
48 DK/2042 GRACE KIMNUNMAWI PAUSIANMUNG HAUZEL WL-35
49 DK/477 TANISHI BHATTACHARYA SUBHRAKANTI BHATTACHARYA WL-36
50 DK/182 MANNAT VIJ ISHU VIJ WL-37
51 DK/4 AADHYA AGGARWAL NITIN AGGARWAL WL-38
52 DK/2206 AARADHYA GUPTA SACHIN GUPTA WL-39
UPDATED LIST OF PRE-SCHOOL ADMISSION 2017 – 18
GENERAL CATEGORY
S. NO FORM NO. NAME OF THE CHILD WITHDRAWN CANDIDATES ON WAITING LIST WAITING LIST
1 270 IRAM SETH KHANNA (WITHDRAWAL LETTER SUBMITTED) MEHAR CHANDA REG. NO. 639 W/L – 1
2 2463 AADYA DHANIA (WITHDRAWAL LETTER SUBMITTED) RAUNIKA CHAUHAN REG. NO. 1170 W/L – 2
3 1447 ANAAYA SHARMA (WITHDRAWAL LETTER SUBMITTED) LYLA DEWAN REG. NO. 1920 W/L – 3
SPECIAL NEEDS CATEGORY

RESULT OF LOTTERY FOR SPECIAL NEEDS CATEGORY HELD ON 14TH MARCH 2017 IN THE PRESENCE OF THE ADMISSION COMMITTEE AND PARENTS OF THE CANDIDATES.
S.NO. FORM NO NAME OF THE CHILD NAME OF THE PARENT DRAW POSITION
1 1178 ARNAV ANAD MR. RABISHANKAR PRASAD 1
2 2172 JAIVEER JAIN MR. MAYANK JAIN 2
3 1708 PRAJWAL SAINI MR. VIKRAM SAINI 3
4 223 LAAKSHI SEHGAL MR. AMAN SEHGAL 4
5 2285 MD. YUSUF JAMSHED MR. NAYER JAMSHED WL – 1
6 1227 TAVISH SHARMA MR. ABHIMANYU SHARMA WL – 2
DATES FOR VERIFICATION OF ORIGINAL DOCUMENTS FOR SELECTED CANDIDATES WILL BE NOTIFIED ON THE SCHOOL WEBSITE.
NOTIFICATION OF FIRST LIST OF SELECTED CANDIDATES
+ LIST OF CANDIDATES GENERAL CATEGORY SHORTLISTED FOR LOTTERY
07.03.2017 (TUESDAY)
LOTTERY FOR VACANT GENERAL CATEGORY 13 SEATS FROM 474 CANDIDATES.
VENUE SPRINGDALES SCHOOL, DHAULA KUAN
15.03.2017 (WEDNESDAY)
11:30 A.M.
LOTTERY FOR SPECIAL NEEDS CATEGORY. (ELIGIBLE CANDIDATES WILL BE NOTIFIED) 14.03.2017 (TUESDAY)
11:30 A.M.
DATE FOR VERIFICATION OF DOCUMENTS AND ACCEPTANCE OF FEES FOR SELECTED CANDIDATES. WILL BE NOTIFIED ON THE SCHOOL WEBSITE
ADMISSION CLOSES 31.03.2017

Also See: Springdales Dhaula Kuan Admission Information For Nursery